elektronik sigara yasakland覺 m覺?

elektronik sigara yasakland覺

elektronik sigara yasakland覺
Dünyada yok sat覺yor Türkiye de yasak m覺?
Elektronik sigara yasakland覺 m覺?
Dünyada elektronik sigara kullanan覺m覺 giderek yayg覺nla覺yor ama Türkiyede tart覺mas覺 bitmek bilmiyor. Elektronik sigaran覺n hayat kurtard覺覺n覺 düünen de var, zararl覺 olduunu söyleyen de Ama genel kan覺 gerçek sigaradan daha az zararl覺 oduu yönünde.

Daha önce sigaray覺 b覺rakmak için birçok yolu denemi kiiler e-sigaray覺 tercih ediyor. Nikotin bantlar覺 ve solunum cihazlar覺n覺 deneyenler E-sigara çok daha iyi, çünkü sigara içiyormu gibi hissettiriyor diyor.

Elektronik sigara pazar覺 giderek büyüyor. "Sigaraya Kar覺 Sal覺k Hareketi" adl覺 bir yard覺m derneinin yürüttüü anket, 襤ngiltere’de geçen sene 700 bin kiinin e-sigara kulland覺覺na iaret ediyor. Dernek bu say覺n覺n 2013’te bir milyona ulaaca覺n覺 ve baz覺 t覺bbi uzmanlar覺n bu sigarada büyük fayda potansiyeli gördüünü anlat覺yor.
Dünyada elektronik sigaraya ilgili olumlu yorumlar ve manzalae görebilirsiniz. Örnein Manchester’da kalabal覺k bir bara giden herhangi biri, oldukça a覺rt覺c覺 bir sahneyle kar覺laabilir.Bir masan覺n etraf覺nda toplanm覺 bir grup arkada覺n sigara içtiini görebilirler ama havada duman kokusu ya da masada kül tablas覺 yokur.

Dünyada durum ve yorumlar böyleyken,Ülkeye giriini denetlemeyen denetlemek istemeyen Türk devleti onca firman覺n bavurusuna ramen sat覺覺na izin vermiyor. CHP Mula Milletvekili ve TBMM Sal覺k Komisyonu üyesi Ali Arslan
ise al覺nan kararda sigara tekellerinin bask覺s覺 olabileceine dikkat çekiyor ve yasa覺 yanl覺 buluyor. Arslan, büyük sigara firmalar覺n覺n hükümete bask覺s覺n覺n söz konusu olabileceini belirterek "yasaklamak deil, bilinçli kullan覺m覺n覺 salamak konusunda çal覺ma yap覺lmal覺yd覺. Yasaklama çözüm getirmez" diye konutu.


Profesör John Britton 襤ngiltere’nin ilk t覺p yüksek okulu Royal College of Physicians’da tütün dan覺ma hizmeti grubunun bakan覺, “Nikotin kendi ba覺na özellikle zararl覺 bir madde deil. Kafeinin etkileriyle birletii zaman tehlikeli oluyor” diyor ve ekliyor: “Eer 襤ngiltere’deki tüm sigara tiryakileri sigaray覺 b覺rak覺p elektronik sigara içmeye balarsa bugün hayatta olan insanlar覺n 5 milyonunu ölümden kurtarm覺 oluruz.”